Gurbetçiler İçin Yatırım Zamanı

Thiqa Emlak
26 Ağustos 2018 13:36
Köşe Yazıları

Gurbetçiler Yatırım Rotasını Türkiye'ye Çevirdi

GEREKÇE-1:

 

Türkiye’nin en önemli dönüm noktalarından birisi olan 15 Temmuz darbe girişimi ve 16 Nisan referandumu sonrası Avrupa’da yaşayan beş milyon Türk, Türkiye’ye yeni yatırımların kararını aldı.

Birçok ülke, bu süreçlerde Türkiye’yi kötü göstermek için uğraştı ancak yabancılar ve Türk gurbetçiler Türkiye’de daha fazla yatırım yapmaya başladı.

Referandum sürecinde Avrupa Birliği ülkelerinin başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Türkiye'ye karşı takındıkları tavır gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere küsmelerine neden oldu. Bugüne kadar çoğunlukla gayrimenkul yatırımlarını yaşadıkları ülkelere yapan gurbetçiler, konut gibi uzun vadeli yatırımlarını artık Türkiye'ye yönlendirmeye başladı. Ev almak için gelen gurbetçilerin söylediği ilk gerekçe ise batıda yükselen İslam karşıtlığı ve Türkiye'yi yalnızlaştırma politikaları oldu.

Son 18 ay içerisinde yurt dışında yaşayan gurbetçilerin kendi ülkelerinde gayrimenkul satın alma oranları da iki katına çıktı.

 

GEREKÇE-2:

 

Bu süreçte dövizdeki yükseliş Türkiye'yi gurbetçiler için cazip duruma getirdi. Dövizdeki dalgalanma  özellikle gayrimenkul yatırımlarını cazip hale getirdi.

Dövizin yükselişini yabancı yatırımcılar bir fırsat olarak değerlendirirler, bu dönemde yabancı bir yatırımcının alacağı her bir gayrimenkulü değerinin altında aldığını söylebiliriz. Mesela "100.000-TL lik bir gayrimenkul bundan bir ay önce  yaklaşık 30,000- € (Euro) değerinde alırken, bugün kur nedeni ile 26,000-€ - 26,500-€ (Euro) civarında almış olur. Bu sebeple yatırımcılar kadar, gurbetçiler içinde bir fırsat.

Bu Fırsatı değerlendiren gurbetçilerimizin hem kendileri kazanacak hem de memleketlerine yatırım yaparak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmuş olacaklar. 

 

GEREKÇE-3:

 

Yabancılara ve gurbetçilere konut alımında yüzde 18'lik KDV müjdesi!

Yurt dışında yaşayan Türkler , Türkiye'de aldıkları ilk konut ve işyeri için KDV ödemeyecek !

Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve işyeri için KDV ödemeyecek.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 7. maddesi üzerinde, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve milletvekili arkadaşlarının önergesi kabul edildi.

Önergeyle, yabancılara, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için tanınan KDV istisnası, çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına da tanındı.

 

KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya iş yeri satın alanlara, bu gayrimenkullerini bir yıl satmama şartı getirildi. Bu konut ve iş yerlerinin bir yıl içerisinde satılması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.
Önergeyle değiştirilen maddeye göre, Türkiye'ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye'de olmayan iş yeri ya da Türkiye'de kazanç elde etmeyen kurumlar, satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları iş yeri ve konutta KDV ödemeyecek.
Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye'den konut ya da işyeri almaları durumunda KDV ödemeyecek. Ancak, resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamayacak.

 

GEREKÇE-4:

 

Konut Yatırımı Kazandırmaya Devam Ediyor

 

Konuta yatırım Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım yöntemleri arasında yer alırken konut yatırımı getirileri de konut yatırımının ne kadar doğru bir tercih olduğunu gözler önüne seriyor. Yapılan incelemelerde bir önceki yıla oranla konut fiyatlarının yüzde 12 oranında değer kazandığı görülürken kira bedellerini de yine bir önceki yıla oranla yüzde 9,3 seviyesinde arttığı görüldü. Yani konuta yatırım yapan kişilerin yatırım yaptıkları her 100 liralık bedel için kazançları 12,5 lira oldu. Gurbetçilere sunulan konutta KDV istisnası ile 200 bin liralık konut alan kişilerin 36 bin lira KDV indirim almalarına olanak sağlanıyor.